Welke kansen en gevaren evaart jouw organisatie?
Sylvia en Stefan: “Kansen: vergroten efficiency in werkprocessen (koppeling telefonie met ERP voor het maken van snelle gespreksnotities, AI-apps waarmee je makkelijker kan zoeken in beleidsdocumenten (vragen kan stellen aan een bot), kennisbank intern en mogelijk voor huurders. AI kan helpen bij het maken van scenario’s over je vastgoed.
Gevaren/uitdagingen: Onze huurders gaan er ook gebruik van maken. Kunnen wij als medewerkers straks nog wel goed onderscheiden wat AI is en wat niet (bijv. bij foto’s). Daarnaast angst voor ethische kwesties, geven AI-bots geen bevooroordeelde antwoorden, raak je niet in bubbels etc.”
Kun je een concreet AI-project noemen?
Sylvia en Stefan: “Vecht- en Omstreken gaat met de volgende projecten aan de slag”
- Wij hebben een pilot met onze ICT-leverancier voor een chatbot op ons vastgestelde beleid. Je kan vragen stellen aan deze bot. Het antwoord komt dan uit een beleidsstuk met een link naar de locatie daarvan. Deze bot is nu nog standalone, maar we willen deze graag in Teams toevoegen;
- We gaan met onze ERP leverancier meedoen met een pilot voor slimme gespreksnotities op basis van gekoppelde telefonie met AI en de ERP software. We verwachten dat we hier begin 2025 mee starten.
- We werken met een teamlicentie van ChatGPT om onze werkprocessen te ondersteunen. Medewerkers hebben training gehad en we hebben beleid geformuleerd.”
Welke uitdagingen ervaart jouw organisatie?
Sylvia en Stefan: “Wij zien de volgende uitdagingen:
- AVG en Informatiebeveiliging.
Als je pilots gaat doen in onbeheerde omgevingen zoals ChatGPT, heb je geen grip op het goed kunnen naleven van de AVG-wetgeving. Waar komt je data terecht. We hebben beleid gemaakt, maar onze wens is om AI-toepassingen binnen onze eigen omgeving te hosten, zodat onze data niet ‘op het internet’ terechtkomt. - Kloppen de resultaten wel, je moet de modellen trainen en toetsen of de resultaten kloppen.
- Hebben de medewerkers voldoende kennis en snappen ze wat AI gaat veranderen? We moeten collega’s meenemen in wat de toevoeging van AI aan ons werkveld gaat betekenen. Het is niet alleen een technologische verandering, maar -volgens Gartner- komt er een moment in de niet verre toekomst waarin je de interactie met AI gaat beschouwen als interactie met een echt persoon. Je kan dus ‘boos’ worden op AI-toepassingen, daar moeten we dus wat mee.
- Last but not least: Hoe beheersen we de kosten? AI-ontwikkeling brengt nieuwe termen en onduidelijke kostenstructuren met zich mee. Onze IT-leveranciers proberen dit te doorgronden, maar geven eerlijk aan dat huidige kosten slechts momentopnames zijn. Om grip te houden, willen we afgebakende pilots met een kostenplafond afspreken.”
Hoe bereid je medewerkers voor op AI?
Sylvia en Stefan: “Nog niet alles is concreet. Het MT van onze organisatie is heel erg gericht op innovatie en ziet toegevoegde waarde in het inzetten van AI in onze organisatie. Dat doen we dus door pilots op te starten en onze medewerkers te trainen in het gebruik van AI-toepassingen. Maar dit zullen we periodiek moeten herhalen. Daarnaast zullen we met het MT moeten bespreken dat er ook oog moet zijn voor het psychologisch aspect van het inbedden AI in ons werk. Dat er ruimte geboden moet worden om medewerkers hun angsten en zorgen te laten benoemen/uitspreken en ook vooral aan te geven dat AI hun gaat helpen in het uitvoeren van de functie, niet hun rol gaat overnemen.”
Heb je een praktische tip voor organisaties of mensen?
Sylvia en Stefan: “Wij zouden dit als volgt aanpakken:
- Begin klein en zoek daarbij naar medewerkers die al gebruik maken van AI in het werk. Zij zijn namelijk enthousiast en zo betrek je hen bij het introduceren van AI binnen je organisatie;
- Ga in gesprek met je ICT en ERP leveranciers en vraag of zij al wat doen.
- Bedenk kleine use cases waarvoor je AI zou kunnen inzetten en doe daar kleine, afgebakende pilots mee.”
Event Thuis in AI
Hoe kunnen we AI inzetten om het wonen, werken en leven in Nederland te verbeteren? Tijdens het Event Thuis in AI op 5 juni 2025 krijg je alle antwoorden en leer je van collega-organisates hoe zij met AI omgaan. Zorg dat je erbij bent, want het aantal plaatsen is beperkt. Meld je nu vast aan.